03.09.2016

Вусны часопіс "Родная мова"

3 верасня ў нашай школе адбылося цікавае мерапрыемства, прысвечанае Дню беларускай пісьменнасці. Яго падрыхтавалі і правялі вучні 10 “А” класа разам з настаўнікам беларускай мовы і літаратуры Врублеўскай Вольгай Міхайлаўнай . На мерапрыемстве мы яшчэ раз упэўніліся ў тым, што мова – частка чалавечай культуры, гістарычнай спадчыны. Дзякуючы ёй, працягваюць жыць традыцыі. Мова абуджае цікавасць да пазнання свету, садзейнічае праяўленню павагі да нашага мінулага і служыць элементам аб’яднання людзей незалежна ад месца і часу іх пражывання.

Нашы бацькі, дзяды і прадзеды нямала зрабілі, каб беларуская мова была прызнана як роўная сярод іншых моў. І ты не адварочвайся, а прымі яе , бо яе месца ў тваёй краіне. І не падчарка яна тут, а паказвае на спрадвечнасць беларусаў на сваёй зямлі.

Ашэйчык Яўгенія, вучаніца 10 класа